East Fourth Street over EB Black River E Fourth
Poor Condition28 years old3,500 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | East Of East AVE |
| Carries | East Fourth Street |
| Crosses | EB Black River E Fourth |
| Coordinates | 41.36413, -82.10362 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 194.9 ft (59.4 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 1122.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,500 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4770536 |