Quarry Road (t449) over Rapp Creek
Fair Condition126 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 0.7 Mi NE Of SR 0611 |
| Carries | Quarry Road (t449) |
| Crosses | Rapp Creek |
| Coordinates | 40.49720, -75.16570 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 89.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2000) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007573 |