I090 E over Rc P&e Rr
Fair Condition58 years old7,590 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 0.8 W Sd 34 N Interch |
| Carries | I090 E |
| Crosses | Rc P&e Rr |
| Coordinates | 44.47618, -103.65022 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 191.9 ft (58.5 m) |
| Max Span | 72.5 ft (22.1 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 725.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,590 (2024) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041200089 |