Whitewood Service over County RD Rc P&e Rr
Poor Condition89 years old500 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | E Boundary Whitewood |
| Carries | Whitewood Service |
| Crosses | County RD Rc P&e Rr |
| Coordinates | 44.46096, -103.63691 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 253.9 ft (77.4 m) |
| Max Span | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 766.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041211100 |