Whitewood Valley over Whitewood Ck
Good Condition6 years old300 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 0.9n 0.6e Whitewood |
| Carries | Whitewood Valley |
| Crosses | Whitewood Ck |
| Coordinates | 44.47318, -103.62523 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 173.9 ft (53 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 524.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041212091 |