Sd034 over I090
Fair Condition58 years old4,052 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | Sd 34 W Interchange |
| Carries | Sd034 |
| Crosses | I090 |
| Coordinates | 44.47055, -103.63706 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.4 ft (81.2 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1055.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,052 (2024) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041207092 |