Townsend Entrance over Little River
Good Condition74 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 0.1 Miles North From Nps |
| Carries | Townsend Entrance |
| Crosses | Little River |
| Coordinates | 35.65972, -83.70811 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 293.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460014P0000000 |