Tremont Road over Middle Prong Little Rive
Fair Condition42 years old512 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 0.5 Mile To Route 15 |
| Carries | Tremont Road |
| Crosses | Middle Prong Little Rive |
| Coordinates | 35.65350, -83.70128 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 107.6 ft (32.8 m) |
| Max Span | 69.6 ft (21.2 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 285.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 512 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460071P0000000 |