Laurel Creek Road over Middle Prong Little Rive
Good Condition78 years old4,436 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 7.6 Mi To Cades Cove |
| Carries | Laurel Creek Road |
| Crosses | Middle Prong Little Rive |
| Coordinates | 35.65725, -83.70989 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 217.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,436 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460015P0000000 |