Holland Road over Lake Meade
Fair Condition84 years old8,465 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.26 Mi.fr.int.rte. 337 |
| Carries | Holland Road |
| Crosses | Lake Meade |
| Coordinates | 36.73101, -76.60429 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 302.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1942 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,465 (2022) |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022030 |