S.b.l. Rte. 13 over Rte. 58 & 460 Bypass
Fair Condition53 years old11,751 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.40 Mi.fr.rte.58 & 460 |
| Carries | S.b.l. Rte. 13 |
| Crosses | Rte. 58 & 460 Bypass |
| Coordinates | 36.77332, -76.60323 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 404.9 ft (123.4 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 1653.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,751 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022016 |