US 13 Nbl & Bypass over US 460 (pruden Blvd.)
Fair Condition53 years old22,662 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 1.61 Mi.fr.int.rte. 604 |
| Carries | US 13 Nbl & Bypass |
| Crosses | US 460 (pruden Blvd.) |
| Coordinates | 36.76689, -76.60361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 205.1 ft (62.5 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 1068.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,662 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022053 |