US 13 Sbl Bypass over US 460 (pruden Blvd.)
Fair Condition52 years old22,662 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 1.07 Mi.fr.int.rte. 10 |
| Carries | US 13 Sbl Bypass |
| Crosses | US 460 (pruden Blvd.) |
| Coordinates | 36.76704, -76.60391 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 825.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,662 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022063 |