Murphys Mill Rd. over Rte. 58 Bypass
Fair Condition52 years old622 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Suffolk |
| Location | 0.30 Mi.fr.int.rte. 635 |
| Carries | Murphys Mill Rd. |
| Crosses | Rte. 58 Bypass |
| Coordinates | 36.76324, -76.60715 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 233.9 ft (71.3 m) |
| Max Span | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 741.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 622 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022119 |