CR 25 over Mud River
Good Condition36 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.01 Mi South Of CR 25/4 |
| Carries | CR 25 |
| Crosses | Mud River |
| Coordinates | 38.38821, -82.11303 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.6 ft (45.6 m) |
| Max Span | 72.5 ft (22.1 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 392.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A057 |