Co 25 over Charley Creek
Good Condition5 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.37 Mi South Of CR 36 |
| Carries | Co 25 |
| Crosses | Charley Creek |
| Coordinates | 38.40308, -82.11798 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 95.8 ft (29.2 m) |
| Max Span | 95.8 ft (29.2 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 289.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A332 |