County Route 25 over Big Two Mile Creek
Fair Condition13 years old850 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.01 Mile South Of CR 40 |
| Carries | County Route 25 |
| Crosses | Big Two Mile Creek |
| Coordinates | 38.38383, -82.12189 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.8 ft (10.3 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 76.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 850 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A303 |