CR 35 over Fourpole Creek
Poor Condition86 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.20 Mi. N. Of Cr.41 |
| Carries | CR 35 |
| Crosses | Fourpole Creek |
| Coordinates | 38.36197, -82.37247 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 70.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A085 |