I 64 WB over Wv Route 193
Good Condition4 years old39,300 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 1.44 Mile West Of Co 60/8 |
| Carries | I 64 WB |
| Crosses | Wv Route 193 |
| Coordinates | 38.41928, -82.29004 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 242.8 ft (74 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Area | 2597.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 39,300 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A321 |