CR 26 over Merrick Creek
Fair Condition36 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.05 Mi South Of C.r. 19 |
| Carries | CR 26 |
| Crosses | Merrick Creek |
| Coordinates | 38.41704, -82.29086 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 135.2 ft (41.2 m) |
| Max Span | 65.6 ft (20 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 358.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A048 |