US 60 over Guyandotte River
Fair Condition31 years old18,500 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.08 Mile West Of CR 60/9 |
| Carries | US 60 |
| Crosses | Guyandotte River |
| Coordinates | 38.41582, -82.29533 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 361.9 ft (110.3 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Area | 2161.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,500 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A216 |