I64 Access Ramps over Merrick Creek
Fair Condition26 years old33,900 vehicles/day
Location
| State | West Virginia |
| County | Cabell |
| Location | 0.02 Miles W. Of Wv 193 |
| Carries | I64 Access Ramps |
| Crosses | Merrick Creek |
| Coordinates | 38.41897, -82.29045 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 802.2 ft (244.5 m) |
| Deck Area | 2151.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33,900 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000006A275 |