Cth T over Blue River
Good Condition25 years old1,505 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Grant |
| Location | 0.6m N Jct Sth 133 |
| Carries | Cth T |
| Crosses | Blue River |
| Coordinates | 43.19656, -90.56953 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 172.9 ft (52.7 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 579.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,505 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B22018700000000 |