Sth 60 over Dry Run
Good Condition19 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 2.3 Mi E. Of Cth F |
| Carries | Sth 60 |
| Crosses | Dry Run |
| Coordinates | 43.20531, -90.58000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 50.5 ft (15.4 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 180.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52025500000000 |