Cth T over North Channel Wisc River
Poor Condition68 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m S Jct Sth 60 |
| Carries | Cth T |
| Crosses | North Channel Wisc River |
| Coordinates | 43.20464, -90.57189 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 550.9 ft (167.9 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 1595.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52002500000000 |