Sth 38-northwester over Root River
Fair Condition68 years old26,500 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 2.7m N Jct Sth 32 |
| Carries | Sth 38-northwester |
| Crosses | Root River |
| Coordinates | 42.75167, -87.82394 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 170.6 ft (52 m) |
| Max Span | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Width | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Area | 1362.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,500 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51001200000000 |