Lrd 6th ST over Root River/root River Pa
Fair Condition43 years old6,800 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.3m W Jct Sth 20 |
| Carries | Lrd 6th ST |
| Crosses | Root River/root River Pa |
| Coordinates | 42.72591, -87.79609 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 409.1 ft (124.7 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 2207.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,800 (2021) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51006400000000 |