Lrd Horlick DR - over Root River
Good Condition22 years old1,483 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.5m S Jct Sth 38 |
| Carries | Lrd Horlick DR - |
| Crosses | Root River |
| Coordinates | 42.72687, -87.80567 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 97.4 ft (29.7 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 389.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,483 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | B51010700000000 |