Sth 38 over Hoods Creek
Fair Condition73 years old14,700 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.4 Mi N Jct Sth 31 |
| Carries | Sth 38 |
| Crosses | Hoods Creek |
| Coordinates | 42.75931, -87.86337 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Frame |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 46.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 1965) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,700 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51000300000000 |