Lrd Horlick DR - N over Root River
Good Condition21 years old1,483 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.2m S Jct Sth 38 |
| Carries | Lrd Horlick DR - N |
| Crosses | Root River |
| Coordinates | 42.73029, -87.80206 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 130.2 ft (39.7 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 472.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,483 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51010800000000 |