Lrd Marquette ST over Root River
Fair Condition35 years old10,600 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.1m S Jct Sth 38 |
| Carries | Lrd Marquette ST |
| Crosses | Root River |
| Coordinates | 42.72889, -87.79273 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 278.9 ft (85 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 1606.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,600 (2021) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51007000000000 |