Lrd W 6th ST over Lrd Horlick DR Root Riv
Good Condition4 years old8,600 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.8m W Jct Sth 20 |
| Carries | Lrd W 6th ST |
| Crosses | Lrd Horlick DR Root Riv |
| Coordinates | 42.72594, -87.80529 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 122.0 ft (37.2 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 762.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,600 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51015500000000 |