Cth D over Fox River
Good Condition10 years old5,600 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | .1m E Jct Cth W |
| Carries | Cth D |
| Crosses | Fox River |
| Coordinates | 42.74121, -88.22478 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.7 ft (49.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Area | 733.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,600 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51014900000000 |