Sth 36/sth 83 SB over Fox River
Fair Condition59 years old6,800 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 2.2 Mi S Jct Sth 20 |
| Carries | Sth 36/sth 83 SB |
| Crosses | Fox River |
| Coordinates | 42.72398, -88.22316 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 311.4 ft (94.9 m) |
| Max Span | 76.8 ft (23.4 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 1043.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,800 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51005600000000 |