Sth 36 Wb/sth 83 S over Fox River
Fair Condition19 years old2,800 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.4 Mi N Cth A |
| Carries | Sth 36 Wb/sth 83 S |
| Crosses | Fox River |
| Coordinates | 42.71323, -88.22558 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 399.6 ft (121.8 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 1948.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,800 (2021) |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51010300000000 |