Sth Ramp To Sth 83 over Sth 36/sth 83
Good Condition19 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 2.7 Mi S Jct Sth 20 |
| Carries | Sth Ramp To Sth 83 |
| Crosses | Sth 36/sth 83 |
| Coordinates | 42.71634, -88.22641 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 535.8 ft (163.3 m) |
| Max Span | 180.1 ft (54.9 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 1682.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2021) |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51011300000000 |