Lrd N Rochester ST over Wind Lake Drainage Chnl
Fair Condition18 years old870 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.1m N Jct Cth D |
| Carries | Lrd N Rochester ST |
| Crosses | Wind Lake Drainage Chnl |
| Coordinates | 42.74318, -88.22212 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 90.6 ft (27.6 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 320.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 870 (2021) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51012200000000 |