Lrd 6th ST Viaduct over Lrd Howe ST
Fair Condition40 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.1m W Jct Sth 20 |
| Carries | Lrd 6th ST Viaduct |
| Crosses | Lrd Howe ST |
| Coordinates | 42.72587, -87.79165 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 247.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2021) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51006700000000 |