Sth 32-n Main ST over Root River
Fair Condition30 years old9,600 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.1m N Jct Sth 38 |
| Carries | Sth 32-n Main ST |
| Crosses | Root River |
| Coordinates | 42.73359, -87.78438 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Movable - Bascule |
| Total Length | 290.0 ft (88.4 m) |
| Max Span | 168.0 ft (51.2 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 1829.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,600 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51008000000000 |