Cth C over W. Br. Root River Canal
Fair Condition32 years old5,500 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.9m E Jct Ush 45 |
| Carries | Cth C |
| Crosses | W. Br. Root River Canal |
| Coordinates | 42.70996, -88.01516 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 190.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,500 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51008100000000 |