Sth 20 over Br W Br Root River Canal
Good Condition6 years old9,600 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.9 Mi E Jct Ush 45 |
| Carries | Sth 20 |
| Crosses | Br W Br Root River Canal |
| Coordinates | 42.73552, -88.01556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 39.4 ft (12 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 171.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,600 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51015800000000 |