Cth U over Trib To W Branch Canal
Good Condition14 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.6m N Sth 20 |
| Carries | Cth U |
| Crosses | Trib To W Branch Canal |
| Coordinates | 42.74485, -88.01762 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 38.4 ft (11.7 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 128.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51014400000000 |