Lrd 58th RD over W Br Root River Canal
Good Condition4 years old1,692 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.6m E Jct Ush 45 |
| Carries | Lrd 58th RD |
| Crosses | W Br Root River Canal |
| Coordinates | 42.69861, -88.02048 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 38.4 ft (11.7 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 108.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,692 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51016100000000 |