Lrd Ketterhagen RD over Sth 36/83
Good Condition18 years old370 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.0 Mi N Jct Sth 11 |
| Carries | Lrd Ketterhagen RD |
| Crosses | Sth 36/83 |
| Coordinates | 42.69798, -88.21804 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 223.8 ft (68.2 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 716.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 370 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51010100000000 |