Cth A over Sth 36/83
Good Condition20 years old3,500 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 1.0 Mi E Jct Cth W |
| Carries | Cth A |
| Crosses | Sth 36/83 |
| Coordinates | 42.70721, -88.22136 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 220.5 ft (67.2 m) |
| Max Span | 214.9 ft (65.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 873.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,500 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51009800000000 |