Cth W over Fox River
Poor Condition71 years old5,900 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.1m N Jct Cth A |
| Carries | Cth W |
| Crosses | Fox River |
| Coordinates | 42.70372, -88.23912 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.9 ft (65.2 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 645.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,900 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51000500000000 |