Sth 36 Eb/sth 83 N over Fox River
Fair Condition19 years old2,800 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Racine |
| Location | 0.4 Mi N Cth A |
| Carries | Sth 36 Eb/sth 83 N |
| Crosses | Fox River |
| Coordinates | 42.71261, -88.22469 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 413.7 ft (126.1 m) |
| Max Span | 103.3 ft (31.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 1639.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,800 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B51010200000000 |