Sth 80 over Pine River
Fair Condition70 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 2.0m N Jct Sth 56 To W |
| Carries | Sth 80 |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.40816, -90.36142 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 185.4 ft (56.5 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 514.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52001200000000 |