Sth 56/80 over Fancy Creek
Good Condition8 years old3,300 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m E Jct Sth 80 To N |
| Carries | Sth 56/80 |
| Crosses | Fancy Creek |
| Coordinates | 43.38528, -90.38955 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 566.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,300 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52026900000000 |