Cth Aa over Pine River
Good Condition32 years old261 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Richland |
| Location | 0.1m W Jct Cth SR |
| Carries | Cth Aa |
| Crosses | Pine River |
| Coordinates | 43.37333, -90.38417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 116.8 ft (35.6 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 324.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 261 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B52015400000000 |